Banki sięgają po najróżniejsze metody aby zachęcić klientów do wybrania ich usług. Jedną z najbardziej dochodowych propozycji są kredyty gotówkowe. Coraz popularniejsze i bardzo mocno rozreklamowane produkty. O kampaniach, w których biorą udział celebryci krajowi jak i zagraniczni często jest bardzo głośno. Z każdym miesiącem przybywa nowych promocji, wspaniałych ofert, które mają przyciągnąć kredytobiorców.
Każdy okres jest dobry na wykorzystanie dodatkowej gotówki, wiosną planujemy remonty, komunie oraz rodzinne Święta Wielkanocne, latem z chęcią wybierzemy się na wakacje, jesienią zadbamy o ogród, mieszkanie oraz wyprawkę na nowy rok szkolny dziecka, zima to niekończące się wydatki związane z Bożym Narodzeniem oraz Nowym Rokiem. Kredyt gotówkowy jest wygodny i szybki jednak kosztowniejszy niż tradycyjne kredyty. Musimy także pamiętać, że oprocentowanie podane w reklamach czy plakatach nie stanowi całkowitego kosztu zadłużenia.
Na co zwracać uwagę?
Decydując się na kredyt gotówkowy musimy mieć świadomość, że bank udzielając nam go zarabia. Nawet najkorzystniejsze oferty muszą być opłacalne dla instytucji z której pożyczamy pieniądze. Dlatego przyjrzyjmy się dokładnie za co zapłacimy i czego powinniśmy unikać szukając dobrych kredytów gotówkowych.
- RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to całkowity koszt wynikający z oprocentowania kredytu, prowizji d jego udzielenia, a także dodatkowych kosztów ubezpieczenia.
- W ramach promocyjnego kredytu możemy być zobowiązani do skorzystania do dodatkowych, płatnych usług bankowych takich jak: założenie konta osobistego z miesięcznymi opłatami za jego prowadzenie; wyższe niż tradycyjne ubezpieczenie kredytu; wykupienie polisy, często na niekorzystnych warunkach; aktywacja karty kredytowej, która wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Pieniądze jakie będziemy musieli wydać na realizację tych dodatkowych usług często prowadzą do tego, że rzeczywiste koszta naszego długu wzrosną znacząco względem kredytu, który nie jest objęty promocją. Musimy zatem dokładnie przeczytać umowę jaką podpisujemy i porównać opłaty do jakich się zobowiązujemy.
Co wybrać?
Najważniejsze to dokładne przeczytanie oferty i wszelkich kosztów z nią związanych. Bank musi nam udostępnić pełną dokumentację zanim podpiszemy umowę. Przed skorzystaniem z usług doradców w oddziałach bankowych, warto porównać dostępne na rynku kredyty gotówkowe za pomocą zestawień dostępnych w Internecie. Skorzystanie z nich jest bezpłatne i nie wymaga od nas wyjścia z domu czy dysponowania dużą ilością czasu. Zaś przede wszystkim zwracajmy uwagę na z pozoru niewiele znaczące szczegóły, które mogą przynieść nam niemiłe konsekwencje w postaci rat wyższych niż przypuszczaliśmy.
Jaki typ kredytu?
Na rynku kredytowym spotkać możemy bardzo wiele kredytów. Każdy z nich ma swoje określone cele oraz warunki udzielania. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy kredyty hipoteczne, samochodowe, mieszkaniowe, konsolidacyjne, czy refinansowe i konsumpcyjne. Większość z nas ma wiedzę na temat tych kredytów. Jednak jeśli nie to artykuł ten ma za zadanie przybliżenie pewnych spraw. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to udzielany jest on osobom z określonym celem – zakup mieszkania albo budowa domu. Zabezpieczeniem banku jest tutaj hipoteka.
Kolejnym rodzajem jest kredyt samochodowy, który podobnie jak hipoteczny udzielany jest na określony cel. Tutaj jednak jak sama nazwa mówi udzielany jest na zakup samochodu. Natomiast kredyt konsolidacyjny różni się od tych dwóch rodzajów. Polega on na łączeniu wszystkich kredytów w jeden wspólny z jedną ratą i znacznie niższym oprocentowaniem. Aby jednak go otrzymać należy spełniać kilka warunków. Refinansowanie kredytu to nic innego jak przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego.
Jaki kredyt?
Kiedy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu kredytu to najczęściej wiemy jaki nas interesuje. Określając cel jego przeznaczenia zawsze jest nam łatwiej podjąć decyzję. Większość osób marzy o własnym mieszkaniu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że są to ogromne koszta. Sami nie jesteśmy w stanie taką kwotę uzbierać. Jednym rozwiązaniem jest oczywiście kredyt mieszkaniowy. Udzielają go banki już od wielu lat. Cały czas jednak cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jednak jeśli dana osoba ma potrzebę założenia własnej działalności kredytowej to zdecydować może się na kredyt inwestycyjny.
Aby jednak dostać go musimy przedstawić biznes plan, w którym zawarte będą wszystkie szanse oraz zagrożenia. Banki mniej chętniej udzielają kredytu inwestycyjnego na zakładanie nowej działalności. Tutaj istnieje ryzyko niepowodzenia. Jednak tego rodzaju kredyt udzielany jest również firmom już prosperującym. Jeśli przedsiębiorca chce zadbać o jej rozwój, to potrzebuje pieniędzy, których nie jest w stanie sam wyłożyć. W takiej sprawie składa wniosek o udzielenie kredytu na rozwój firmy.
Potrzeba kredytów
Jeszcze do niedawna nie mówiło się o potrzebie kredytu. Obecnie każdy ma tego świadomość, że produkt banku jakim jest kredyt stał się bardzo istotnym elementem życia gospodarczego. Nie tylko chętnie korzystają z niej osoby fizyczne do spełniania własnych potrzeb, ale również jest to produkt niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej.
Dzięki kredytom możliwy jest ich rozwój. Kredyty jak również i pożyczki są podstawowymi formami działalności banków. Korzysta z nich bardzo wiele osób, po to by kupić dom, mieszkanie, samochodu, czy po prostu spełnić swoje marzenie o wyjeździe za granicę. Bank udziela kredyty tym osobom, które spełniać będą określone w umowie warunki. Zdecydowanie najistotniejszą rolę odgrywa tutaj zdolność kredytowa. Bank nie może udzielić kredytu osobie, która nie będzie miała zdolności kredytowej.
To ona określa ile pieniędzy jak również na jak długo bank jest w stanie nam pożyczyć. W Polsce nie tylko banki udzielają kredytów. Również istnieją instytucje pozabankowe, czy firmy finansowe, które zajmują się działalnością kredytową.
Kontakt:
szybkoiprywatnie@gmail.com
lub: